Termín konání: 10. - 11.10. 2023

Počet účastníků: 15

Program byl zpracován na základě podnětů a diskuze s účastníky.

Lesnicko-dřevařská komora ČR a zejména Komoditní rada pro biomasu při Agrární komoře se dlouhodobě zabývá analýzou a návrhy možných postupů řešení situace s biomasou a jejího využití pro výrobu tepla a elektrické energie. V této souvislosti předkládá systémové návrhy, směřující k synergickému propojení lesnicko-dřevařsko-zemědělsko-potravinářského sektoru z pohledu možných úspor energie a tepla ve výrobních provozech. Expertní skupina se zaměřuje zejména na regionální řešení s maximálním využitím místních zdrojů. Ukázky inspirativních řešení a dlouhodobě funkční a efektivní realizace, to byl hlavní cíl zahraniční exkurze do Rakouska.

Jedním z cílů je průběžné sledování aktuální situace ve využití dřevní biomasy, množství jejích zdrojů i možnosti podpor pro posílení jejího využívání. Jejím dlouhodobým prosazovaným cílem je prezentace dřevní biomasy a jejího využití jako jedné z nejdůležitějších možností a příležitostí pro zemědělce, potravináře a dřevaře.

V rámci připravovaných podpor její využívání může významně přispět nejen ke snížení provozních nákladů, ale v neposlední řadě stabilizuje a posiluje regionální (lokální) spolupráci především malých zemědělců, výrobců potravin i vlastníků lesů. Klíčovým tématem je také vlastní využívání biomasy v ČR a přispět tak i k omezení vývozu dřeva. Právě u našich jižních sousedů je ukázkové propojení spolupráce na lokální úrovni včetně poradenských služeb, zapojení bankovního sektoru i příkladné zavádění poznatků aplikovaného výzkumu, zacíleného na efektivnější využívání energií z obnovitelných zdrojů, do provozních podmínek.


10. října 2023 - Wörgl, Rakousko

V Tyrolsku proběhla komentovaná prohlídka jedné z největších továren na zpracování mléka v Rakousku - společnosti Tirol Milch (www.tirolmilch.at). Tato továrna využívá k zajištění tepla při svém provozu nejmodernější technologie na spalování dřevní biomasy. Celé zařízení je provozováno externí firmou, která zodpovídá nejen za samotný plynulý a bezproblémový provoz, ale zajišťuje i nákup, resp. dodávky a případné zpracování dřevní biomasy s požadované kvalitě včetně skladování. Pro účastníky byla připravena detailní prohlídka celého zařízení včetně seznámení se s jednotlivými technickými parametry a jejich modifikacemi s ohledem na potřeby provozu mlékárny. Svojí dimenzí se jedná o jedno z největších zařízení na čisté spalování dřevní biomasy s těmito základními parametry: roční výroba páry 40.000 MWh; parní výkon 9,2 T/h; výkon paliva 7.100 kW; spotřeba paliva = dřevní štěpky 10.600 atrotun.

Vedle prohlídky samotného provozu se účastníci zajímali i o problematiku plynulého zajištění dodávek dřevní štěpky na sklad, potřebné množství zásob, její průběžná manipulace a personální náročnost pro každodenní zajištění potřebného množství do automatických zásobníků.

Tato ukázka velkého provozu, který je energeticky 100% saturován z obnovitelných zdrojů, je velmi inspirativní, a to zejména pro větší potravinářské provozy. Aktuálně je vládou schválen plán, ve kterém má stoupnout podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě do roku 2030 ze současných asi 18 procent na 30 procent. Využití dřevní biomasy je jednou z alternativ, které přichází zejména v lesnatějších regionech v úvahu.

Večer byla uspořádána společná diskuze se dvěma zástupci firmy Hargassner, kterou inicioval a moderoval Ing. Váslavek. Každý z účastníků exkurze představil svoji motivaci k účasti na exkurzi a svá očekávání. Někteří již mají praktické zkušenosti s kotli na dřevní biomasu, někteří o nákupu uvažují. Diskuze byla obsáhlá a potvrdila aktuálnost této problematiky nejen pro řešení ve firemních provozech, ale i na vytápění komunálních budov i pro soukromé objekty. Současně předznamenala praktické ukázky, které byly připraveny (a na podnět proběhlé diskuze i rozšířeny) pro následující den.


11. října 2023
celodenní exkurze ve Wengu a přilehlých obcích

V rakouské obci Weng proběhla pochůzková trasa s ukázkou lokální kotelny na biomasou, včetně kogenerační jednotky na výrobu tepla a elektřiny. V obci Kirchheim proběhla praktická  ukázka sušárny obilí, kukuřice i bylin, s kotli na dřevní štěpku. Vlastník objektu představil i svoji spolupráci s vídeňskou univerzitou a prezentovat probíhající projekt s veterinární fakultou. Jednalo se o využití sušeného zeleného chvojí jako příměs do krmení i jako lepší podestýlku do stájí. Vše sušeno jako vedlejší produkt pro maximální využití kapacity jeho sušárny na dřevní štěpku.

Odpoledne proběhla návštěva špičkového technologického vytápěcího centra se zaměřením biomasu – výrobnu kotlů HARGASSNER (www.hargassner.at). V rámci 3-hodinové prohlídky spojené s ukázkovou video prezentací a následnou prohlídkou výrobních hal, včetně rozsáhlého oddělení výzkumu a vývoje. Účastníci měli možnost se seznámit s jejich hlavními produkty – kotly různých dimenzí a s rozličným řešením jejich umístění v rámci staveb i včetně přídavných zařízení. Součástí exkurze bylo taktéž představení různých možností transportu a skladování dřevního materiálu pro spalování.  Následovalo ukázkové školící pracoviště, kde proběhla další část diskuze a prezentace různých instalací. Vzhledem k velkému zájmu byl program exkurze rozšířen a na závěr proběhla návštěva nedaleké obce, kde byl kotel instalován v rámci tzv. kontejnerového systému včetně podzemního zásobníku a veškerých rozvodů. Tato kotelna je umístěna přímo ve středu obce a vytápí veřejné budovy včetně 2 bytových domů.

Téma „Vytápění dřevní biomasou“ je stále vysoce aktuální, zvolená ukázková místa v Rakousku byla velmi inspirativní i pro naše podmínky a ohlas účastníků byl velmi pozitivní.