Anglicky: Assessment of growth suppression in apple production with replant soils
Zdroj: Cavael, U., K. Diehl a P. Lentzsch. 2020. Assessment of growth suppression in apple production with replant soils. Ecological Indicators, 109: 105846. DOI: 10.1016/j.ecolind.2019.105846
Klíčová slova: "management sadu, příčný průřez kmene, alternaria sp., produkce jablek, únava, specifická únava půdy jabloňových sadů"
Půdní únava jabloňových sadů (anglicky Apple replant disease) je označována jako specifická ztráta půdní úrodnosti na monokulturních plochách s opakovaným pěstováním stejného druhu. Důsledky této choroby se mohou projevit až 50% snížením produkce při zachování stejného hospodaření na daném pozemku. Náročnost identifikace, předcházení a řešení dané problematiky je složité především kvůli nedostatečné specifikaci příčin, zejména určení mikrobiálního společenstva v půdě.
Cílem této studie bylo stanovit algoritmus pro odhady potlačení růstu v sadech způsobených půdní únavou. Jako nejvíce reagující na replantace jabloní byla vyhodnocena půdní houbová společenstva z rodu Alternaria. Jako proměnná pro určení vlivu půdní únavy na potlačení růstu byla hodnocena plocha příčného průřezu kmene, která dobře vyjadřuje množství nadzemní i podzemní biomasy stromů. Kamerou nesenou dronem byla focena celková nadzemní plocha stromu, která byla následně přepočítaná na jednotku plochy. Pokusy byly hodnoceny jak na ploše sadu s komerční produkcí, tak i v experimentálním sadu s různými odrůdami a systémy pěstování.
Při měření velikostních parametrů jedinců byla zjištěna korelace mezi plochou příčného průřezu kmene a nadzemní plochou koruny. Tato korelace zároveň nebyla nijak ovlivněna únavou půdy. Na plochách s dlouhodobým pěstováním sadu jabloní s potenciálním výskytem únavy půdy byl růst stromů průkazně nižší než na půdách neunavených. U půdních houbových společenstev byla na unavené půdě zjištěna vyšší heterogenita těchto patogenů v případě hodnocení celkové houbové DNA. Skupina půdních hub z rodu Alternaria byla na unavených půdách několikanásobně početnější, zatímco společenstva z rodu Fusarium se mezi unavenou a neunavenou půdou nelišila. Míra potlačení růstu a potažmo i výnosu výsadby byla pak vypočítána jako poměr mezi výskytem půdních houbových společenstev z rodu Alternaria a plochou příčného průřezu kmene. Tento parametr byl pak ve všech případech dobrým ukazatelem únavy půdy a míry jejího vlivu.
Získaný algoritmus pro určování snížení růstu a potenciálních výnosů výsadby s rozvinutou půdní únavou bude možné relevantně využít na plochách, kde je po dlouhodobém pěstování jabloní vysoká pravděpodobnost výskytu půdní únavy a určit tak změny v půdních vlastnostech a potenciální ztráty především na plochách, kde není možné střídat plodiny.