Před rokem jsme psali o projektu Stanislava Šimka na obnovu populací dutinových pěvců v zemědělské krajině. Po roce jsme se ho zeptali, jak se posunul zájem zemědělských podniků o další vyvěšování ptačích budek a jaké jsou vyhlídky do dalších let.

Pavlína Havlová: Jak se Váš projekt za poslední rok posunul?

Stanislav Šimek: Od našeho setkání uplynul necelý rok a projekt zaměřený na péči o naši krajinu se posunul a rozšířil o další služby.

Původně mým záměrem bylo vytvořit projekt a s ním spojené doprovodné služby jako kompletní balíček pro zástupce zemědělských podniků, kteří se rozhodli krajině, ve které hospodaří a využívají ji k plnění svých ekonomických zájmů, aktivně pomoci. Projekt je koncipován tak, že prostřednictvím námi zajišťovaných služeb dává těm, kteří se rozhodli pro jeho realizaci, poměrně komfortní možnost pomoci krajině a my se už postaráme o vše ostatní.

Již při našem posledním setkání po první hnízdní sezóně, kdy jsme realizovali první pilotní projekty u Zemědělské společnosti Kratonohy, a.s.Volanická zemědělská, a.s., jsme se mohli pochlubit tím, že do lokalit v zemědělské krajině, pro které byl typický nedostatek přirozených dutin, se začali po instalaci budek vracet zástupci dutinových pěvců a s nimi i jejich ptačí zpěv. To byl ten rozhodující impuls v této činnosti pokračovat a projekt dále rozvíjet.

Jakým směrem?

Po ochotném přijímání nově nabídnutých hnízdních příležitostí ze strany dutinových pěvců a vysokém procentu obsazenosti budek v jednotlivých lokalitách máme dále zájem na tom, abychom tímto projektem a jeho doprovodnými službami podpořili nejen sezónní, ale i trvalé osídlení zájmových lokalit početnými společenstvy těchto pěvců včetně jejich druhové rozmanitosti. Za tímto účelem jsme se rozhodli již v letošním roce před nástupem zimy instalovat v některých lokalitách samozásypná krmítka, která budou svou funkcí zimního přikrmování podporovat setrvání nově odchovaných generací dutinových pěvců stálých druhů v místech realizace projektu i mimo hnízdní sezónu.

Abychom zvyšovali povědomí veřejnosti o významu této činnosti pro krajinu a těch, kteří se jakýmkoliv způsobem podílejí na vlastní realizaci, snažíme se, aby instalované linie budek procházely i místy využívanými veřejností k volnočasovým aktivitám, procházkám atd. Takovými místy jsou například luční cesty, obecní aleje a remízky využívané v sousedství obcí k odpočinku obyvatel. V takovýchto místech instalujeme informačně-edukační tabule s veškerými potřebnými informacemi o významu projektu pro krajinu, o realizujícím subjektu a ptačích druzích typických pro danou oblast.

Jaký je zájem ze strany zemědělských podniků pomoci touto cestou krajině, ve které hospodaří?

Projekt usazení a obnovy populací dutinových pěvců byl námi původně koncipován pouze pro zástupce zemědělských podniků, tedy úzkou skupinu těch, kteří krajinu využívají v rámci své podnikatelské činnosti a budou jí chtít touto formou poděkovat a něco jí i vrátit.

Cesta k pochopení záměru nebyla vůbec jednoduchá už jen z toho důvodu, že se nejedná o projekt, který by byl zařazen v nějakém dotačním titulu, což byla častá otázka. Počátečním liknavým přístupem jsme se nenechali odradit a věřili jsme, že výsledky projektu budou tím, co zástupce zemědělského sektoru přesvědčí o jeho přínosu krajině, ve které společně žijeme. Dnes, po řadě setkání se zástupci podniků, už vím, že chuť pustit se do podobných aktivit, které primárně nesledují jen ekonomické zájmy, ale i zájmy ve vztahu ke krajině, která má sloužit také budoucím generacím, je dána postojem jednotlivce disponujícím vedle úrovně vzdělání i určitou mírou sféry vlivu u hospodařícího subjektu a obecně jeho postojem ke krajině. S větší snahou pomoci krajině jsme se setkávali spíše u zástupců mladší generace. Ti si více uvědomují význam takovýchto počinů pro krajinu s ohledem na své potomky, které současně vychovávají. I z toho důvodu kladou zpravidla větší důraz na postupy a aktivity podniku zaměřené na odpovědný přístup k životnímu prostředí.

Při našich prezentacích v posledním období vnímám i tu skutečnost, že co je zaměřeno na péči o naši krajinu, je určitým způsobem poznamenáno pachutí výrazu „Green Deal“ a do jisté míry ne příliš pozitivní náladou v zemědělství v době stávek. Jsem přesvědčen, že tento postoj zástupců zemědělských podniků pramení pouze z rozjitřené nálady a obecného nepochopení smyslu takovýchto projektů zaměřených na pomoc krajině.

Jaká jsou Vaše očekáváná do budoucna?

Dle mého názoru bude v budoucnu udržitelný, odpovědný a šetrný přístup k životnímu prostření pro vyspělý zemědělský podnik nedílnou součástí jeho výrobní strategie bez ohledu na vyvíjený tlak prostřednictvím zákonných povinností nebo ze strany orgánů veřejné správy.

Postoj vedení k této strategii spolu se zapojením vlastních zaměstnanců bude v přístupu podniku k otázkám životního prostředí rozhodující a neměl by být primárně chápán pouze jako splnění a odškrtnutí povinného zadání. Současně je to cesta k získávání důvěry obchodních partnerů a lepší reputaci firmy.

O realizaci projektu postupně projevily zájem zástupci obcí, škol a firem mimo zemědělský sektor. Tento trend nám dělá obrovskou radost a vyhovuje našemu záměru umístit co největší počet budek do naší krajiny. Když jsem se jednoho dne vracel z prezentace projektu u strojírenské firmy a v radiu zrovna hráli písničku od Jana Wericha – „Ten umí to a ten zas tohle“, utkvěla mě v mysli věta z písně „Ten umí to a ten zas tohle, a všichni dohromady udělají moc.“ Uvědomil jsem si, že bude v této souvislosti nesmírně přínosné vyhovět zájemcům ostatních oborů, obcím, školám v případě projeveného zájmu o realizaci projektu a rozšířit působnost projektu ze zemědělské krajiny na krajinu jako celek.

Máte k dispozici konkrétní čísla?

V současné době mohu k vývoji projektu uvést výsledky ke dni 1. 6. 2024:

  • Počet instalovaných budek během 11 měsíců: 1 000 ks
  • Počet instalovaných informačně-edukačních tabulí v krajině: 30 ks
  • Počet provedených kontrol hnízdních budek k dnešnímu dni: 600 ks
  • Výroba samolepek s logem projektu: 1 000 ks
  • Plánovaná výroba samozásypných krmítek pro zimní přikrmování ptačích druhů v místě realizace projektu: 20 ks
  • K 1. 6. 2024 evidujeme objednávky na instalaci 600 kusů budek pro následující hnízdní sezónu 2025.

Jaké zemědělské podniky s Vámi spolupracují?

Uvedená čísla a informace vypovídají o tom, jak si projekt „Péče o krajinu“ vede. Pokud bychom hovořili o Vašich členech ZSČR, z celkového počtu 1 000 kusů instalovaných budek připadá na zemědělské subjekty celkem 650 kusů budek. V případě vlastních členů ZSČR se do projektu dosud zapojily: Vejce Kosičky, s.r.o., Volanická zemědělská, a.s., ZS Kratonohy a.s., Agrochov Stará Paka, a.s., Zemědělská akciová společnost Mžany, a.s., ZD Všestary, Z E P O Bělohrad, a.s.

Je celkem logické, že převážná část projektů je zatím realizována v Královéhradeckém kraji, kde se zrodil a současně je podporován Zemědělským svazem, ÚO Hradec Králové. V letních měsících se k nám připojuje další z členů ZSČR, ZD Bělčice, tedy zástupce Jihočeského kraje, kde budeme instalovat 100 kusů budek.

Vašemu projektu se tedy daří velmi dobře...?

Bez ohledu na to, jak se zpívá ve zmiňované písničce Jana Wericha, bez ohledu na to, co kdo umí, co kdo dělá, už teď je jasné, že dohromady uděláme moc. I v tomto duchu se projekt hezky vyvíjí a věřím, že všem, kteří se na něm jakýmkoliv způsobem podílí, přináší jen a jen radost. A pocit, že jsme udělali něco pro naši krajinu, je nesmírně příjemný. A myslím, že všichni společně ho máme.

***

V případě, že se rozhodnete k nám přidat, kontaktujte nás! Tel.: +420 739 608 056; e-mail: stanislavsimek@seznam.cz.

***

Další informace:

  • Pořádání dne otevírání budek a nahlédnutí do života ptačích druhů s povídáním: Pořádáno pro předškoláky
  • Zastoupení krajů při realizaci: Královéhradecký, Pardubický, Středočeský
  • Poskytování fotogalerie účastníkům projektu z realizace pro potřeby vlastní propagace.
  • Propagace projektu: Obce, školy, firmy, zpravodaj, místní tiskoviny.

 Připravila: Pavlína Havlová